Puchary Prezydenta Gdyni rozdane!

W padającym deszczu, a potem we mgle walczyło ostatniego dnia regat w Pucharze Prezydenta Gdyni blisko 125 żeglarek i żeglarzy. W czwartek, mamy nadzieje, że w bardziej letnich warunkach, do rywalizacji przystąpią reprezentanci 14 państw w regionalnym finale Pucharu Narodów w match racingu. Pojedynki jeden na jeden będzie można oglądać z Bulwaru Nadmorskiego od godziny 10.00.

- W pierwszym wyścigu była „ściana” deszczu. Potem przyszła tak gęsta mgła, że niemal nic nie było widać. Dałem czas na złapanie oddechu żeglarzom i zezwoliłem im na zejście na brzeg przed drugim startem – relacjonuje Andrzej Lutomski, sędzia głównych pucharu i komandor MKŻ Arka Gdynia, który to klub te regaty przygotował.
W pięciu konkurencji końcowa klasyfikacja sporządzona została po rozegraniu ośmiu wyścigów. Jedynie w Laserze poprzestano na siedmiu biegach, bo do ostatniego boju żaden z zawodników nie wyjechał z portu.

- Bo to były ciężkie regaty, przy bardzo zmiennym wietrze i warunkach atmosferycznych – wyjaśnia zwycięzca w tej klasie Wojciech Zemke. – Wygrałem tylko dlatego, że popełniłem mniej błędów od rywali. W sierpniu czeka mnie start na Letniej Uniwersjadzie w Chinach, a w przyszłym roku zamierzam powalczyć w krajowych eliminacjach o paszport na igrzyska w Londynie – dodaje zawodnik miejscowej Arki.

Najlepsi w Laserze:
1. Wojciech Zemke (Arka Gdynia) 8 punktów
2. Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin) 13
3. Artur Dubowski (MKS 2 Warszawa) 16

Nie było dane stanąć na najwyższym stopniu podium innemu reprezentantowi gospodarzy. Filip Ciaszkiewicz, który prowadził po dwóch dniach regat, do ostatnich wyścigów nie mógł przystąpić. Wyjechał na mistrzostwa świata w Laserze Radialu do Francji. Zaliczka punktowa, którą gdynian wypracował wcześniej, pozwoliła zająć mu drugie miejsce. Wygrała jego starsza koleżanka klubowa, Natalia Szymczyk.

Najlepsi w Laserze Radialu:
1. Natalia Szymczyk (Arka Gdynia) 13
2. Filip Ciaszkiewicz (Arka Gdynia) 19
3. Mikołaj Gielniak (Arka Gdynia) 20

Trzecie zwycięstwo Arki w Pucharze Prezydenta Miasta to zasługa Adriana Raczkowskiego. 15-latek triumfował w grupie open klasy Laser 4.7.

- Mieszkam w Gdańsku, uczę się w Gimnazjum nr 29, ale żeglarstwo uprawiam w Gdyni, najpierw w YKP, a teraz w Arce. Ten rok jest bardzo dobry dla mnie. To już siódme podium w tegorocznych regatach – mówi Raczkowski. Sukces przyszedł mi trudno. Pierwszego dnia wiatr kręcił jak na jeziorze, a trzeciego dnia miałem kłopoty z kręgosłupem i praktycznie nie mogłem balastować. Jedynie we wtorek było wszystko tak jak chciałem. Był wiatr i fala, czyli wszystko to co najbardziej lubię. Liczę, że dobrą formę utrzymam do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, w której celuję w medal – zapowiada Adrian.

Najlepsi w Laserze Radialu:
1. Adrian Raczkowski (Arka Gdynia) 11
2. Aleksander Bajko (JK Kamień Pomorski) 22
3. Aleksander Michalski (UKS YC Sława) 32

Arka wygrała w klasyfikacji klubowej. Gdynianie zgromadzili 147 punktów, a drugi w tym zestawieniu MKS 2 Warszawa uzbierał 91 punktów. Dla zwycięzców był Puchar Prezydenta Gdyni.

W klasyfikacjach indywidualnych najlepsi otrzymywali nagrody rzeczowe o wartości 8 tysięcy złotych, które ufundowały głównie urzędu miejskie w Gdyni i marszałkowski.

Medaliści w pozostałych klasach:
Europa

1. Marek Kaczmarek (JWK Poznań) 14
2. Jeremi Zimny (WKŻ Wolsztyn) 20
3. Łukasz Włoch (Mewa Poznań) 30

Laser 4.7 dziewczęta
1. Marta Biernaczyk (JKW Poznań) 8
2. Sandra Jankowiak (AZS Poznań) 20
3. Zofia Przygórzewska (AZS Poznań) 24

Laser 4.7 chłopców
1. Lew Cezary Gołda (MKS 2 Warszawa) 14
2. Maciej Sapiejka (Arka Gdynia) 15

Puchar Prezydenta Miasta Gdyni był drugimi regatami w ramach Gdynia Sailing Days. W czwartek o godzinie 10.00 rozpoczną się trzecie. Na starcie stawi się 20 sterniczek i sterników z 14 państw, którzy walczyć będą w finale regionalnym Pucharu Narodów w match racingu. Panowie popłyną na jachtach Diamant 3000, panie na Skippi 650. Polskę reprezentują: Katarzyna PicPrzemysław Tarnacki.

Zgodnie z zasadami tej konkurencji na wodzie odbywać się będą pojedynki jeden na jednego. Rywalizacja odbywać się będzie tuż przy Bulwarze Nadmorskim, z każdego wyścigu będzie prowadzony komentarz na żywo dla publiczności. W czwartek i piątek zaplanowane są na eliminacje, a każdy zmierzy się w nich z każdym. W sobotę odbędą półfinały i finały. Zwycięzcy z Gdyni zakwalifikują się do finału światowego, który od 13 do 18 września odbędzie się w amerykańskim Sheboygan.

 

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*