Gdynia Sailing Days podsumowanie

Dwunasta edycja Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Żeglarskie święto oficjalnie zakończył Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, a w finałowej uroczystości wzięli m.in. udział Sławomir Nowak, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP oraz Ryszard Stachurski, wiceminister sportu i turystyki.

Żeglarskie Dni Gdyni to wspólne przedsięwzięcie władz miasta, GOSiR i Polskiego Związku Żeglarskiego. W tym roku obejmowały jedenaście dni, z których dziesięć było dniami regatowymi. Przy organizacji imprezy współpracowały gdyńskie kluby: YKP, Arka i Stal oraz Polish Match Tour.

Od 14 do 24 lipca zaprezentowało się 373 zawodniczek i zawodników z 11 państw. Najmłodsi mieli po osiem lat, a najstarszy uczestnik przekroczył „sześćdziesiątkę”.

W ramach pięciu regat, które wchodziły w skład Gdynia Sailing Days, rozegrano dwanaście konkurencji w ośmiu żeglarskich specjalnościach. Uczestnicy musieli wykazać się wielką wszechstronnością, gdyż aura była wyjątkowo kapryśna. Na wodzie przyszło zmagać się w zmiennym wietrze, od bardzo słaby po silny, porywisty, w ostrym słońcu, ale także w deszczu, a nawet mgle. Z jednej strony, gdy warunki dopisywały startujący mówili, że „czują się jak na Hawajach”. z drugiej, gdy dominowały chmury i zimno stwierdzano, że „jest ładna jesień tego lata”.

Komisje sędziowskie, pracujące pod szefostwem Barbary Grabarz, Andrzeja Lutomskiego, Adama Jankowskiego i Brytyjczyka Johna Doerra, których pracę koordynował Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego, bez względu na aurę, doskonale wywiązały się ze swoich powinności. Nie zabrakło determinacji również uczestnikom. Dlatego w ramach Gdynia Sailing Days odbyły się wszystkie zaplanowane starty, łącznie 80 wyścigów oraz 130 pojedynków meczowych.

Trasy były tak ustawiane, aby rywalizacja na wodzie była doskonale widoczna z gdyńskich plaż oraz Bulwaru Nadmorskiego. Mieszkańcy Gdyni i wczasowicze chętnie korzystali z możliwości bliższego zapoznania się z żeglarstwem i żeglarzami. Często bywali w porcie jachtowym, gdzie zbierali autografy, pozowali do zdjęć i rozmawiali z uczestnikami Gdynia Sailind Days. Ponadto przez cały czas trwania imprezy funkcjonowała scena, na której odbywały się oficjalne ceremonie otwarcia poszczególnych regat, a także dekoracje najlepszych. Codziennie z tego miejsca rozlegała się muzyka.

Pionierskim przedsięwzięciem był high performance. W ramach tego dnia doszło do unikatowego wyścigu. Na trasie zmierzyli się żeglarze różnych klas. Obok siebie płynęły katamarany, skiff 49er i przedstawiciele windsurfingu z Piotrem Myszką i Przemysławem Miarczyńskim na czele.

 

TRIUMFATORZY XII GDYNIA SAILING DAYS

 

Puchar Trenerów

(14-16.07)

Klasa Optymist open – Mikołaj Staniul (YKP Gdynia)

Optymist dziewcząt – Hanna Dzik (SSW Iława)

 

Puchar Miasta Gdyni

(18-20.07)

Klasa Laser – Wojciech Zemke (Arka Gdynia)

Laser Radial – Natalia Szymczyk (Arka Gdynia)

Europa – Marek Kaczmarek (JWK Poznań)

Laser 4.7 open – Adrian Raczkowski (Arka Gdynia)

Laser 4.7 dziewczęta – Marta Biernaczyk (JKW Poznań)

Laser 4.7 chłopców – Lew Cezary Gołda (MKS 2 Warszawa)

Klasyfikacja drużynowa – Arka Gdynia

 

Puchar Narodów w match racingu – finał europejski

(21-23.07)

Mężczyźni – Przemysław Tarnacki (Polska)

Kobiety – Annemarie Bekkering (Holandia)

 

Międzynarodowe mistrzostwa Polski w klasie Star

(22-24.07)

Mateusz Kusznierewicz (GKŻ Gdańsk)/Dominik Życki (Spójnia Warszawa)

 

Puchar Polski w klasie 505

(23-24.07)

Jakub Pawluk/Michał Redmerski (AZS PN Warszawa)

 

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*